Jak o morčátko pečovat
*
*
Jestliže se rozhodnete chovat pouze jedno morče, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat více času. Dvě a více morčat si budou dělat společnost navzájem, budou si spolu "povídat", zahřívat se a vás už nebudou tak potřebovat/kontakt s vámi/.
*
Pokud si budete pořizovat dvě morčátka, tak je důležité, aby to byly dvě samičky. Dva dospělí samečci se perou a mnohdy to končí "krvavě"/roztržením ucha a pod/. Samička se samečkem můžou být také spolu, ale potom můžeme předpokládat narození mláďátek.
*
Klec by měla být umístěna tak, aby na vás morčátko vidělo- v úrovni očí. Nikdy ne na zemi, v průvanu, na přímém slunci, v temné místnosti, nebo u topení.
*
Morčátko z klece bereme opatrně a to jednou rukou pod předními nohami a druhou pod zadečkem. Mluvíme na něj, aby se nebálo a snáze se ochočilo.
*
Pokud máme dlouhosrsté morčátko, tak musíme srst udržovat a dbát na to, aby nevznikaly chuchvalce zplstěné srsti. Srst pravidelně pročesáváme a jednou za čas morčátko vykoupeme ve spec. šamponu, který je v dostání ve všech lepších zverimexech.
*
Pokud najdeme v srsti cucky, opatrně je ustřihneme nůžkami s kulatou špičkou, aby nedošlo k poranění zvířátka. Také je třeba věnovat pozornost drápkům a stříhat je, když přerostou, špatně se jim chodí a deformují se jim prstíky na nožkách.
*
Co nesmíte dělat ! :
Morčátka strašit, lekat, třepat s nimi a mačkat je.
Vytahovat z klece jen za přední nožky.
*
Bydlení
*
*
Dříve než si domů doneseme morčátko, měli by jsme mít pro něj nachystáno i bydlení /jejich velikosti odpovídající klec nebo kotec/ vystlané hoblinami a senem. Nesmí chybět napáječka, miska na zrní případně jesličky na seno. Dáváme i větvičky z ovocných stromů /nejsou jedovaté/, aby si měli o co ohlodávat zuby. Můžeme dát do klece i domeček, nebo stříšku, aby mělo morčátko pod čím spát a kde se schovat.
*
Klec je potřeba pravidelně čistit a to denně odstraňovat zbytky potravy, dvakrát týdně vyměnit celou podestýlku a jednou měsíčně vše vydezinfikovat.
*
Co nesmíme dělat ! :
Morčátku podestýlat piliny - mohou se mu dostat do očí a do čumáčku.
Větvičky na okusování dáváme pouze z ovocných stromů! Stálezelené dřeviny mohou být jedovaté - např.TIS.
Pokud morčátko okusuje podestýlané noviny, hned mu je musíme vzít - tisk je jedovatý!
*
Krmení
*
*
Nejraději mají morčátka zelenou trávu ve které se mohou proběhnout a volně napást. Pokud nemají možnost volného výběhu, trávu jim natrháme - pampeliškové listy a čerstvý štavnatý jetel je pro ně pochoutkou. POZOR - tráva nesmí být zapařená!!!
*
Zelenina : okurka, paprika, petrželová nať, mrkev, rajče, čínské zelí, kedluben, listy květáku......
*
Ovoce : jablko, hruška
*
Zelené granule a směs zrní pro morčata, seno, tvrdý chléb.
*
Hlavní doba krmení by měla být ráno a večer. V létě krmíme většinou trávou a dokrmujeme granulemi se zrním.
V zimě krmíme hlavně senem a krmnými směsmi pro morčátka.
Pro zpestření jídelníčku a dostatek vitamínů dáváme ovoce a zeleninu.
Nejdůležitější je přístup k pitné vodě!
*
Co nesmíme dělat ! :
Trhat trávu u silnice - obsahuje škodlivé látky.
Trhat trávu ošetřenou postřikem - obsahuje jedy.
Podávat zelí a květák příliš často.