Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak o morčátko pečovat

*

Obrazek

*

Jestliže se rozhodnete chovat pouze jedno morče, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat více času. Dvě a více morčat si budou dělat společnost navzájem, budou si spolu "povídat", zahřívat se a vás už nebudou tak potřebovat/kontakt s vámi/.

*

Pokud si budete pořizovat dvě morčátka, tak je důležité, aby to byly dvě samičky. Dva dospělí samečci se perou a mnohdy to končí "krvavě"/roztržením ucha a pod/. Samička se samečkem můžou být také spolu, ale potom můžeme předpokládat narození mláďátek.

*

Klec by měla být umístěna tak, aby na vás morčátko vidělo- v úrovni očí. Nikdy ne na zemi, v průvanu, na přímém slunci, v temné místnosti, nebo u topení.

*

Morčátko z klece bereme opatrně a to jednou rukou pod předními nohami a druhou pod zadečkem. Mluvíme na něj, aby se nebálo a snáze se ochočilo.

*

Pokud máme dlouhosrsté morčátko, tak musíme srst udržovat a dbát na to, aby nevznikaly chuchvalce zplstěné srsti. Srst pravidelně pročesáváme a jednou za čas morčátko vykoupeme ve spec. šamponu, který je v dostání ve všech lepších zverimexech.

*

Pokud najdeme v srsti cucky, opatrně je ustřihneme nůžkami s kulatou špičkou, aby nedošlo k poranění zvířátka. Také je třeba věnovat pozornost drápkům a stříhat je, když přerostou, špatně se jim chodí a deformují se jim prstíky na nožkách.

*

Co nesmíte dělat ! :

Morčátka strašit, lekat, třepat s nimi a mačkat je.

Vytahovat z klece jen za přední nožky.

*

Bydlení

*

Obrazek

*

Dříve než si domů doneseme morčátko, měli by jsme mít pro něj nachystáno i bydlení /jejich velikosti odpovídající klec nebo kotec/ vystlané hoblinami a senem. Nesmí chybět napáječka, miska na zrní případně jesličky na seno. Dáváme i větvičky z ovocných stromů /nejsou jedovaté/, aby si měli o co ohlodávat zuby. Můžeme dát do klece i domeček, nebo stříšku, aby mělo morčátko pod čím spát a kde se schovat.

*

Klec je potřeba pravidelně čistit a to denně odstraňovat zbytky potravy, dvakrát týdně vyměnit celou podestýlku a jednou měsíčně vše vydezinfikovat.

*

Co nesmíme dělat ! :

Morčátku podestýlat piliny - mohou se mu dostat do očí a do čumáčku.

Větvičky na okusování dáváme pouze z ovocných stromů! Stálezelené dřeviny mohou být jedovaté - např.TIS.

Pokud morčátko okusuje podestýlané noviny, hned mu je musíme vzít - tisk je jedovatý!

*

Krmení

*

Obrazek

*

Nejraději mají morčátka zelenou trávu ve které se mohou proběhnout a volně napást. Pokud nemají možnost volného výběhu, trávu jim natrháme - pampeliškové listy a čerstvý štavnatý jetel je pro ně pochoutkou. POZOR - tráva nesmí být zapařená!!!

*

Zelenina : okurka, paprika, petrželová nať, mrkev, rajče, čínské zelí, kedluben, listy květáku......

*

Ovoce : jablko, hruška

*

Zelené granule a směs zrní pro morčata, seno, tvrdý chléb.

*

Hlavní doba krmení by měla být ráno a večer. V létě krmíme většinou trávou a dokrmujeme granulemi se zrním.

V zimě krmíme hlavně senem a krmnými směsmi pro morčátka.

Pro zpestření jídelníčku a dostatek vitamínů dáváme ovoce a zeleninu.

Nejdůležitější je přístup k pitné vodě!

*

Co nesmíme dělat ! :

Trhat trávu u silnice - obsahuje škodlivé látky.

Trhat trávu ošetřenou postřikem - obsahuje jedy.

Podávat zelí a květák příliš často.